Muzeum KUL, zaprezentowało działa sztuki współczesnej z bogatej kolekcji Krzysztofa Musiała.
Wystawa była kontynuacją współpracy rozpoczętej w 2017 r. pokazem wybranych przykładów malarstwa i rzeźby XIX/XX w. z Jego zbiorów (m.in. dzieł Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego, Juliana Fałata, Eugeniusza Zaka, Tadeusza Makowskiego, Xawerego Dunikowskiego i Bolesława Biegasa i in.).
Obecna wystawa to przegląd polskiej sztuki powojennej (w tym najnowszej). Na wystawie można było zobaczyć prace Mirosława Bałki, Tadeusza Brzozowskiego, Wojciecha Fangora, Marii Jaremy, Łukasza Korolkiewicza.
Jak również Jana Lebensteina, Artura Nacht – Samborskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jacka Sempolińskiego, Henryka Stażewskiego.
Na uwagę zasługiwały dzieła Władysława Strzemińskiego, Aliny Szapocznikow, Leona Tarasewicza, Jana Tarasina, Ryszarda Winiarskiego
i Andrzeja Wróblewskiego.
Realizowaliśmy wszystkie oznaczenia i tablice informacyjne, na tej i poprzedniej wystawie. Zobaczcie relację z wernisażu:
Wernisaż odbył się 6 grudnia 2019 r. o 18:00 w Muzeum KUL.
Wystawa dostępna była dla zwiedzających do 6 stycznia 2020 r.
Pierwsza wystawa w 2017 r.
nosiła tytuł: DUNIKOWSKI i inni. KOLEKCJA MISTRZÓW KRZYSZTOFA MUSIAŁA
Muszę przyznać, że była równie ciekawa dla koneserów sztuki jak obecna. Przedstawiono ponad 80 prac, wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby. Ekspozycja stanowiła swoisty przegląd przez style i nurty sztuki polskiej. Począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę.
Pokaźny zbiór Krzysztofa Musiała uważany jest za jedną z najważniejszych prywatnych kolekcji w kraju. Składa się nań przeszło 700 dzieł, głównie obrazów, ale także rysunków i rzeźb z zakresu sztuki nowoczesnej oraz najnowszej.
Zobacz kolekcję Krzysztofa Musiała
Jak dowiedzieliśmy się od Kolekcjonera, fascynacja polskim malarstwem i zaczęła się od obrazów Olgi Boznańskiej (1865-1940). Krzysztof Musiał jest obecnie właścicielem największego zbióru dzieł tej artystki będącego w posiadaniu osoby prywatnej w Polsce. W Muzeum KUL można było zobaczyć kilka jej prac, niezwykłe portrety oraz kameralne martwe natury. Wystawa trwała od 27 października 2017 – 30 września 2018
Zobacz relację z wernisażu w 2017 r.
Więcej o wystawie w Muzeum KUL | Galeria | Zealizowane przez nas wystawy