Zapraszamy na relację z wernisażu, 29 lutego 2020 r. Lech Majewski gościł w Galerii Saskiej w Lublinie. Spotkanie prowadził prof. Leszek Mądzik. Gości przywitał Dyrektor ds. Kulturalnych Centrum Spotkania Kultur, prof. Mariusz Drzewiński.
Autora wystawy specjalnie przedstawiać nie trzeba. Artysta sztuk wizualnych, zajmujący się projektowaniem graficznym, plakatem i książką.
Prawie każdy wie, że jest jednym z twórców Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. A co jeszcze ciekawego zdarzyło się w jego karierze zawodowej? Będziecie mogli dowiedzieć się z naszej relacji ze spotkania, którą zamieszczamy poniżej.
Warto spotkać się z syntezą twórczości Lecha Majewskiego przygotowaną przez Leszka Mądzika w otwartej przestrzeni, zwłaszcza teraz, kiedy jeszcze nie ma zieleni.
Przedstawione plakaty robią duże wrażenie. Euforia barw, znaków, grafiki i wszystkie wykorzystywane środki wyrazu, hipnotyzują różnorodnością, ruchem i poczuciem humoru.
… powiedział Lech Majewski za genialnym Janem Lenicą. I rzeczywiście gra kolorów, intensywność, informacja przyciągają swoistą muzyką, poezją i obrazem. Polski plakat to nie tylko ciekawa historia graficzna, ale również interesująca przeszłość.
Projekty takich grafików, jak Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Józef Mroszczak, Jan Młodożeniec, Wojciech Zamecznik, Waldemar Świerzy czy Rosław Szaybo zawsze powstawały na konkretne zamówienie; premiery filmowe czy spektakle teatralne i cyrkowe, afisze BHP, ale stały się żywą częścią pop-kultury i zasłynęły na całym świecie.
Uczeń Henryka Tomaszewskiego, Lech Majewski wykształcił swój własny, fenomenalny styl, który teraz możemy podziwiać w lubelskiej przestrzeni.
Nie da się nie zauważyć wystawy, jadąc wzdłuż ogrodzenia Ogrodu Saskiego Alejami Racławickimi w Lublinie.
Zapraszamy! Wybierz się tam na spacer lub zobacz z okna samochodu.
Dla nas wystawa była dużym wyzwaniem. Bardzo zależało nam na odwzorowaniu barw. Wiemy już, że Autorowi się podobało.
Lech Majewski – życie i twórczość
A jeśli chcesz dowiedzieć się, co działo się na poprzedniej wystawie w Galerii Saskiej-pod koniec 2019 r. prezentowaliśmy fotografie dokumentalisty Tadeusza Żaczka. Zapraszamy!