Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Wystawa historyczna „Więźniowie Majdanka”

Wystawa historyczna „Więźniowie Majdanka”

Multimedialna wystawa historyczna "Więźniowie Majdanka" Realizacja wystaw www.ideastudio.pl

WYSTAWA HISTORYCZNA „WIĘŹNIOWIE MAJDANKA”. Zapraszamy do obejrzenia wystawy w baraku nr 62. i zapoznania się z rzeczywistością wydarzeń tamtych dni oraz z historycznymi eksponatami.

Realizacja

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby sprostać technicznie merytorycznym przekazom. Wystawa w baraku 62. jest największą organizowaną do tej pory na Majdanku. 

Mieliśmy zaszczyt realizować wystawę „Więźniowie Majdanka” z okazji 70 rocznicy likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Lublin, oficjalnie otwartą w dniu 22 lipca 2014 r.

26 maja 2020 r. Państwowe Muzeum na Majdanku / State Museum at Majdanek zostało ponownie otwarte dla zwiedzających. 
Wystawa jest multimedialna i pokazywana w wyremontowanym, klimatyzowanym budynku poobozowego baraku.

Na zewnątrz powstały nowe oznaczenia, które ułatwią dotarcie do ekspozycji.

Film przedstawia jak powstawała wystawa „Więźniowie Majdanka” 

Nowe oznaczenia na baraku 62, Państwowe Muzeum na Majdanku. Multimedialna wystawa historyczna "Więźniowie Majdanka" Realizacja wystaw www.ideastudio.pl
Wystawa historyczna „Więźniowie Majdanka” Państwowe Muzeum na Majdanku. Nowe oznaczenia na baraku 62. Ekspozycja ponownie czynna od 26 maja 2020 r.
Nowe oznaczenia na baraku 62, Państwowe Muzeum na Majdanku. Multimedialna wystawa historyczna "Więźniowie Majdanka" Realizacja wystaw www.ideastudio.pl
Wystawa historyczna „Więźniowie Majdanka” Państwowe Muzeum na Majdanku. Montaż oznaczeń na baraku 62.
Nowe oznaczenia na baraku 62, Państwowe Muzeum na Majdanku. Multimedialna wystawa historyczna "Więźniowie Majdanka" Realizacja wystaw www.ideastudio.pl
Nowe oznaczenia na ścianie bocznej baraku 62, Państwowe Muzeum na Majdanku.

 Zobacz inne zrealizowane przez nas wystawy

O wystawie „Więźniowie Majdanka”:

Na wystawie można obejrzeć nigdy wcześniej nieprezentowane fragmenty unikatowych materiałów filmowych z 1944 roku. Operatorzy weszli na Majdanek za rosyjskim wojskiem, a część nakręconych relacji i obrazów znalazło się w słynnym dokumencie „Majdanek-cmentarzysko Europy” w reż. Aleksandra Forda.

Film ma 20 minut, a nakręcony materiał ponad godzinę. Otrzymaliśmy go pod koniec lat 80. lub na początku 90 od niemieckiego dokumentalisty, który z kolei dostał je z ZSRR – opowiada Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku. I dodaje: – Część tych materiałów Niemcy wykorzystali wcześniej w dokumencie „Sprawcy i ofiary”.

Panaptikum zawiera poobozowe eksponaty, w przestrzennych, przezroczystych gablotach, tabliczki identyfikacyjne do bagaży czy rodzinne fotografie, które przetrwały jako jedyny ślad po właścicielach… Biżuteria, przedmioty osobiste znalezione podczas badań archeologicznych w 2008 r. przy wejściu do komór gazowych. Fragmenty macew, łuski, metalowy krzyż podarowany za poczęstunek chlebem czy autentyczny Pasiak Heleny Kurcyuszowej, rysowniczki dziecięcych portretów obozowych i jej chustkę z wyhaftowanym inicjałem H.

Dokumenty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
i Międzynarodowego Biura Poszukiwań w Bad Arolsen.

Wystawie towarzyszy katalog autorstwa Krzysztofa Banacha, Marty Grudzińskiej i Wojciecha Lenarczyka, będący praktycznym przewodnikiem po ekspozycji.

Do kupienia on-line O wystawie