WYSTAWA HISTORYCZNA „WIĘŹNIOWIE MAJDANKA”. Zapraszamy do obejrzenia wystawy w baraku nr 62. i zapoznania się z rzeczywistością wydarzeń tamtych dni oraz z historycznymi eksponatami.
Realizacja
Dołożyliśmy wszelkich starań, aby sprostać technicznie merytorycznym przekazom. Wystawa w baraku 62. jest największą organizowaną do tej pory na Majdanku.
Mieliśmy zaszczyt realizować wystawę „Więźniowie Majdanka” z okazji 70 rocznicy likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Lublin, oficjalnie otwartą w dniu 22 lipca 2014 r.
26 maja 2020 r. Państwowe Muzeum na Majdanku / State Museum at Majdanek zostało ponownie otwarte dla zwiedzających.
Wystawa jest multimedialna i pokazywana w wyremontowanym, klimatyzowanym budynku poobozowego baraku.
Na zewnątrz powstały nowe oznaczenia, które ułatwią dotarcie do ekspozycji.
Film przedstawia jak powstawała wystawa „Więźniowie Majdanka”
Zobacz inne zrealizowane przez nas wystawy
O wystawie „Więźniowie Majdanka”:
Na wystawie można obejrzeć nigdy wcześniej nieprezentowane fragmenty unikatowych materiałów filmowych z 1944 roku. Operatorzy weszli na Majdanek za rosyjskim wojskiem, a część nakręconych relacji i obrazów znalazło się w słynnym dokumencie „Majdanek-cmentarzysko Europy” w reż. Aleksandra Forda.
Panaptikum zawiera poobozowe eksponaty, w przestrzennych, przezroczystych gablotach, tabliczki identyfikacyjne do bagaży czy rodzinne fotografie, które przetrwały jako jedyny ślad po właścicielach… Biżuteria, przedmioty osobiste znalezione podczas badań archeologicznych w 2008 r. przy wejściu do komór gazowych. Fragmenty macew, łuski, metalowy krzyż podarowany za poczęstunek chlebem czy autentyczny Pasiak Heleny Kurcyuszowej, rysowniczki dziecięcych portretów obozowych i jej chustkę z wyhaftowanym inicjałem H.
Dokumenty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
i Międzynarodowego Biura Poszukiwań w Bad Arolsen.
Wystawie towarzyszy katalog autorstwa Krzysztofa Banacha, Marty Grudzińskiej i Wojciecha Lenarczyka, będący praktycznym przewodnikiem po ekspozycji.